а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прозвучи

прозвучат
Вид збор: Глагол, свршен
Се чуе, се разнесе звук.
Англиски: sound
Примери:
Гласот ми прозвуче ептен глупаво.
Изведенки
прозвучува несв.
прозвучуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи