а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прозакрпи

прозакрпат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Закрпи малку, набрзина, како било.
Англиски: patch Албански: arnoj pak
Примери:
Таа ги прозакрпи панталоните колку да се носат низ дома.
Мајсторот го прозакрпи ѓумчето.
2. (се прозакрпи) Се закрпи, закрпи своја облека малку, како било.
Англиски: patch Албански: arnoj pak
Примери:
Немаше кој, па самиот како што знаеше, се прозакрпи.
3. (се прозакрпи) Се закрепне, се накрене (материјално, здравствено) малку, на некој начин.
Англиски: strenghten Албански: arnohem
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Изведенки
прозакрпува несв.
(се) прозакрпуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи