а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прозаичен

прозаични
Вид збор: Придавка
обичен, секојдневен, едноличен
Англиски: prosaic
Примери:
Прозаичен човек.
Прозаичен наслов.
Изведенки
1. прозаично прил.
Пример: Раскажуваше многу прозаично.
2. прозаичност ср.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи