а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

проживее

проживејат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Помине животен век.
Англиски: live Албански: jetoj, kaloj jetën
Примери:
Проживеа мачен живот.
2. Помине определено време некаде.
Англиски: spend time Албански: jetoj përkohësisht
Примери:
Тој проживеа неколку години во странство.
Изведенки
проживува несв.
проживаваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи