а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прожени

(се) проженат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Ожени (некого) набрзина, како било.
Англиски: marry Албански: martoj shkel e shko
Примери:
Родителите го проженија без да го прашаат.
2. (се прожени) Се ожени набрзина, како било.
Англиски: marry Албански: martohem shpejt e shpejt
Примери:
Се уплаши да не остане неженет, па се прожени без многу размислување.
Изведенки
проженува несв.
(се) проженуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи