а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

проекција

мн. проекции
Вид збор: Именка, женски род
1. Слика на некое тело пренесено на рамна површина.
Англиски: projection Албански: projeksion
Употреба: Математика
2. Прикажување на зголемени слики, фотографии, цртежи на платно со проектор.
Англиски: projection Албански: projeksion
Примери:
Филмска проекција.
3. прикажување, претставување
Англиски: presentation Албански: projektim, prezantim
Употреба: Преносно значење
Примери:
Проекција на едно дамнешно време.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи