а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

проектира

проектираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Изработи, изработува, состави, составува проекти.
Англиски: project Албански: projektoj
Примери:
Тој го преоектираше објектот на музејот.
2. Има намера.
Англиски: plan Албански: projektoj, planifikoj
Примери:
Тој го проектира своето ново остварување да биде мултимедијално.
3. Прикаже, прикажува филм со проектор.
Англиски: project Албански: projektoj
Изведенки
проектирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи