а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

проектил

мн. проектили
Вид збор: Именка, машки род
1. Тоа што се исфрлува од огнено оружје (куршум, граната).
Англиски: projectile Албански: projektil, predhë
Употреба: Воен термин
Примери:
Неактивирани проектили.
Проектили насочени кон воени цели.
2. Тело што се исфрла во просторот со извесна сила и со определена намена.
Англиски: projectile Албански: projektil, predhë
Употреба: Воен термин
Изрази
Балистички проектил - далекометна ракетна бомба што има свој погон.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи