а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

проектант

мн. проектанти
Вид збор: Именка, машки род
Тој што изработува, составува проекти.
Англиски: project manager
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Работи како проектант во градежна фирма.
Изведенки
проектантка ж.
мн. проектантки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи