а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

продуцира

продуцираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. произведе, произведува
Англиски: produce Албански: prodhoj
Примери:
Погонот продуцира суровини за хемиската индустрија.
2. изведе, изведува, претстави, претставува
Англиски: create Албански: krijoj
Примери:
Музичката група продуцираше нов албум.
Изведенки
продуцирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи