а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

продуцент

продуценти
Вид збор: Именка, машки род
Тој што продуцира, произведува нешто.
Англиски: producer
Примери:
Познат продуцент во филмската индустрија.
Музички продуцент.
Изведенки
продуцентка ж.
мн. продуцентки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи