а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

продуховен

продуховени
Вид збор: Придавка
1. (глаг. прид.) продухови
2. Што е проникнат со дух, префинет, рафиниран.
Англиски: intellectual
Примери:
Продуховен човек.
Изведенки
1. продуховено прил.
Пример: Зборува разумно и продуховено.
2. продуховеност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи