а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

продупи

продупат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи дупка во некој предмет.
Англиски: perforate Албански: shpoj, biroj
Примери:
Цигарата му падна од рацете и го продупи килимот.
2. набие
Англиски: pierce Албански: fus, thuk
Примери:
Седна на тревата, но нешто го продупи.
Изведенки
1. продупува несв.
продупуваат
2. продупување несв.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи