а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

продукција

мн. продукции
Вид збор: Именка, женски род
1. Количество на производи како резултат на физички или интелектуален труд.
Англиски: production Албански: produksion
Употреба: Економија
Примери:
Индустриска продукција.
Филмска продукција.
2. Изведување на претстава, коцерт и сл.
Англиски: production Албански: paraqitje, vënie në skenë
Употреба: Сцена
Примери:
Предвидени се десетина продукции во рамките на турнејата.
Театарска продукција.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи