а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

продукт

мн. продукти
Вид збор: Именка, машки род
1. Предмет, материја добиени како резултат, плод на човечкиот труд.
Англиски: product Албански: produkt, prodhim
Примери:
индустриски продукт
краен продукт
Тоа дело беше продукт на неговата долгогодишна работа.
2. (обично мн.) прехранбени производи
Англиски: produce Албански: produkt
Примери:
млечни продукти
продукти од месо
3. последица од нешто
Англиски: result Албански: rezultat
Примери:
Тие појави се продукт на брзото темпо на живеење.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи