а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

продуктивен

продуктивни
Вид збор: Придавка
1. Што овојможува производство, што е поволен за производство, што се произведува.
Англиски: productive Албански: produktive
Употреба: Економија
Примери:
Продуктивен труд.
Продуктивен период.
Продуктивна почва.
2. За човек чијшто труд дава големи резултати, што има плодна продукција.
Англиски: productive Албански: produktiv, i frytshëm
Употреба: Преносно значење
Примери:
Продуктивен писател.
3. Јазичен елемент што е жив, активен во зборообразувањето.
Англиски: productive Албански: produktiv
Употреба: Лингвистика
Примери:
Продуктивни наставки.
Продуктивен модел.
Изведенки
1. продуктивно прил.
Пример: Во тој период работеше многу продуктивно.
2. продуктивност ж.
Способост за остварување резултати од трудот.
Пример: Зголемување на продуктивноста на трудот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи