а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

продува

продуваат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Дува малку, кратко време.
Примери:
Продува ветар и повторно се појави сонцето.
2. Со дување исчисти.
Примери:
Ги продува лушпите на оризот.
3. Бргу помине.
Примери:
Годините продуваа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи