а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

продолжувач

мн. продолжувачи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 19230
Тој што продолжува нечие дело, нечија активност.
Примери:
Продолжувачи на писмената традиција.