а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

продолжителен

продолжителни
Вид збор: Придавка
Ранг: 31414
1. Што трае, што продолжува долго време.
Англиски: long lasting
Примери:
продолжителен звук
продолжителни напори
2. Што служи за продолжување.
Англиски: extension
Примери:
продолжителен кабел
Изведенки
1. продолжително прил.
Пример: Дождот врнеше ситно и продолжително.
2. продолжителност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК