а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

продлабочи

продлабочат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи нешто да биде подлабоко.
Англиски: deepen Албански: thelloj
2. Зголеми знаење, подлабоко навлезе во некој проблем; направи нешто посериозно, посилно да се изрази.
Англиски: deepen Албански: thelloj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тоа ќе придонесе за продлабочување на кризата.
По таквите изјави се продлабочија несогласувањата.
3. (се продлабочи) Стане подлабок.
Англиски: deepen Албански: thellohet
Примери:
Беше остарен, лузните му се продлабочиле.
4. (се продлабочи) Стане нешто посериозно, посодржајно, потемелно.
Англиски: deepen Албански: thellohet
Употреба: Преносно значење
Примери:
Со време јазот меѓу двете страни се продлабочи.
Изведенки
1. продлабочува несв.
продлабочуваат
2. продлабочување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи