а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

продира

продираат
Вид збор: Глагол, несвршен
продре
Англиски: penetrate
Примери:
Во народната претстава за гревот и казната продира учењето за можноста на простувањето.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи