а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

продекан

мн. продекани
Вид збор: Именка, машки род
Заменик или помошник на деканот.
Англиски: vice dean
Употреба: Образование
Примери:
Продекан за настава.
Продекан за финансии.
Изведенки
продекански прид.
продеканскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи