а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

продажен

продажниот
Вид збор: Придавка
1. Што се однесува на продажба.
Англиски: sales Албански: i shitur
Употреба: Економија
Примери:
Продажна цена.
2. Што е определен за продажба.
Англиски: sales Албански: për shitje
Употреба: Економија
Примери:
Продажно место.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи