а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

продажба

мн. продажби
Вид збор: Именка, женски род
1. Давање, отстапување стока за определена цена.
Англиски: sale Албански: shitje
Употреба: Економија
Примери:
продажба на грозјето
Тие производи не се за продажба.
продажба на пченицата
2. трговија, промет
Англиски: trade Албански: tregti
Употреба: Економија
Примери:
Новите учебници сѐ уште не се пуштени во продажба.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи