а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

продавалка

мн. продавалки
Вид збор: Именка, женски род
Клашни што се ткаат за продавање, што не се за домашна употреба.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи