а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прогрес

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Напредок, движење кон напред, кон понапредна, посовршена фаза.
Англиски: progress
Примери:
прогрес на човештвото
општествен прогрес
технолошки прогрес
FlexiMac
 менување на македонски глаголи