а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прогресија

мн. прогресии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 18147
Низа од броеви или величини кои постепено се зголемуват или се намалуваат според определени правила.
Англиски: progression
Употреба: Математика
Изрази
Аритметичка прогресија - низа од броеви во која секој следен број се добива со додавање секогаш ист број на претходниот во низата (пр. 2-5-8).
Геометриска прогресија - низа од броеви во која секој следен број се добива со множење на претходниот секогаш со ист број (пр. 2-4-8).
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК