а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прогресира

прогресираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Оди напред, напредне, напредува, се усоврши, се усовршува.
Англиски: progress Албански: përparoj
Примери:
Науката и техниката постојано прогресираат.
2. Постепено се развие, се развива, се зголеми, се зголемува.
Англиски: progress Албански: përparoj
Примери:
Болеста брзо прогресира.
Изведенки
прогресирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи