а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

програмски

програмска
Вид збор: Придавка
1. Што се однесува на програма.
Примери:
програмски концепт, програмска шема
програмски преглед, програмски јазик
програмски карактер
2. Што ја изложува, ја претставува програмата.
Англиски: programmatic
Примери:
програмска статија, програмска поезија
Изрази
Програмска музика - инструментално музичко дело преку кое композиторот сака да прикаже некој настан, енкоја мисла и сл.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи