а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

програмира

програмираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Направи, прави програма.
Англиски: program Албански: programira
Употреба: Информатика
Примери:
Ги програмираа изборните содржини во наставата.
2. Изработи, изработува компјутерска програма.
Англиски: program Албански: programoj
Употреба: Информатика
Примери:
Тој ни програмираше специјална програма за нашата фирма.
Изведенки
програмирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи