а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

програмер

мн. програмери
Вид збор: Именка, машки род
Тој што изработува програми за компјутер.
Англиски: programmer Албански: programer, programues
Употреба: Информатика
Изведенки
1. програмерка ж.
мн. програмерки
2. програмерски прид.
програмерскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи