а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прогони

прогонат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Истера, изгони далеку од земјата како чин на казна или на насилство.
Англиски: persecute Албански: persekutoj
Примери:
Го прогласија за виновен и го прогонија.
2. отстрани, оттргне
Англиски: chase away Албански: largoj, heq
Употреба: Преносно значење
Примери:
Прогони ги веќе еднаш тие лоши мисли.
Изведенки
1. прогонува несв.
прогонуваат
2. прогонување несв.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи