а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прогноза

мн. прогнози
Вид збор: Именка, женски род
Предвидување, претскажување на развојот на определени процеси, појави врз основа на определени податоци, сознанија, искуство.
Англиски: prognosis
Примери:
Прогнозите за ова заболување се оптимистички.
Изрази
Временска прогноза - предвидување на временските услови.
Спортска прогноза - предвидување на спортски резултати.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи