а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

проблесок

мн. проблесоци
Вид збор: Именка, машки род
1. Тоа што се јавува за миг како блесок.
Англиски: flash Албански: reflektim, flakërim
2. Тоа што ќе се јави наеднаш, ненадејно како мисла, идеја.
Англиски: flash Албански: blic, shkrepje
Употреба: Преносно значење
FlexiMac
 менување на македонски глаголи