а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

проблесне

проблеснат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Наеднаш се појави со силна светлина.
Англиски: flash up Албански: shkrep
Примери:
Проблесна сонцето кога се отвори вратата.
2. За мисла, идеја - наеднаш, ненадејно се појави во свеста, падне на ум, на памет.
Англиски: flash up Албански: ndez, shkrep
Употреба: Преносно значење
Изведенки
1. проблеснува несв.
проблеснуваат
2. проблеснување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи