а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

проблематичен

проблематични
Вид збор: Придавка
Што е тешко решлив, спорен; малку веројатен, сомнителен.
Англиски: problematic
Примери:
Проблематична задача.
Проблематичен одговор.
Проблематично решение.
Проблематичен резултат.
Изведенки
проблематичност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи