а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пробиотски

пробиотскиот
Вид збор: Придавка
Што содржи микроорганизми корисни за човекот.
Англиски: probiotic
Употреба: Медицина
Примери:
пробиотски производи
Изведенки
пробиотик м.
мн. пробиотици
Производ што содржи пробиотски организми.
Пример: Пробиотиците му помагаат на организмот да ги апсорбира минералите и витамините кои се клучни за нормална работа на организмот.