а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пробере

проберат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи избор набрзина.
Англиски: select, choose
Примери:
Првите купувачи ги пробраа крупните јаболка.
2. Набере набрзина, згора-згора.
Англиски: gather
Примери:
Го пробраа бостанот колку да не остане на нива.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи