а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пробен

пробни
Вид збор: Придавка
Што се прави заради проба, што е наменет, подготвен за проба.
Англиски: test
Примери:
Пробно возење.
Пробен примерок.
Пробна снимка.
Пробен авион.
Изрази
Пробен камен - околности, настани при кои се откриваат особините, својствата на некого или нешто.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи