а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пријатно

Вид збор: Прилог
пријатен
Англиски: plesantly
Примери:
Пријатно се чувствував така, седнати крај огнот.
Сламата така пријатно мирисаше.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи