а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прицврсти

прицврстат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 15181
Цврсто стегне, зацврсти, закрепи.
Англиски: fasten
Примери:
Ги прицврсти закачалките на ѕидот.
Го прицврсти лустерот на таванот да не ни падне на глава.
Изведенки
1. прицврстува несв.
прицврстуваат
2. прицврстување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК