а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

притури

притурат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 24680
1. Тури, сипе, налие уште малку.
Англиски: pour Албански: mbush, shtie, derdh
Примери:
Домаќинката им притури вино на гостите.
2. Тури, додаде уште малку.
Англиски: add Албански: shtie, shtoj edhe pak
Примери:
Притури му сол на јадењето ако не ти е солено.
Изведенки
1. притурува несв.
притуруваат
2. притурување ср.
глаг. им.