а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

притрча

притрчаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 7082
Се стрчне кон некого, кон нешто.
Англиски: rush
Примери:
Веднаш притрчаа луѓе од обезбедувањето.
На паднатото момче му притрчаа на помош другарите.
Учителката притрча и ги раздели степаните деца.
Изведенки
1. притрчува несв.
притрчуваат
2. притрчување ср.
глаг. им.