а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

притропа

притропаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 29314
Почне одеднаш да тропа.
Англиски: knock
Примери:
Некој притропа на вратата.
Нешто притропа во кујната.
Изведенки
притропува несв.
притропуваат