а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

притреба

притребат
Вид збор: Глагол, свршен
Затреба во моментот.
Англиски: necessitate
Примери:
Ако ви притреба, пак дојдете.
(ирон.) Си ми притребал!
FlexiMac
 менување на македонски глаголи