а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

притока

мн. притоки
Вид збор: Именка, женски род
Река што се влева во поголема река.
Англиски: tributary Албански: degë lumi
Употреба: Географија
Примери:
Брегалница е притока на Вардар.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи