а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

притоа

Вид збор: Прилог
Истовремено, заедно со претходно кажаното, покрај тоа.
Англиски: yet Албански: akoma
Примери:
Некој се засмеа, но притоа се засркна и продолжи да кашла.
Се наведна кон неа и притоа и шепна да дојде вечер кај него.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи