а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

притка

мн. притки
Вид збор: Именка, женски род
Колец за придржување на растенијата.
Англиски: pole
Употреба: Земјоделство
Примери:
На притката се потпира ластарот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи