а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

притискач

мн. притискачи
Вид збор: Именка, машки род
1. Направа со која се притиска.
Англиски: weight Албански: shtypës, ngarkesë
2. Кусо шајче со широка глава што служи за закачување хартија, ткаенина на ѕид, табла и др.
Англиски: thumbtack Албански: pineskë
FlexiMac
 менување на македонски глаголи