а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

притивне

притивнат
Вид збор: Глагол, свршен
Стивне, се смири, се намали врева, бука и сл.
Англиски: silence
Примери:
Притивна вревата.
Притивна музиката.
Изведенки
1. притивнува несв.
притивнуваат
2. притивнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи